DUYURULAR


SAKARYA TABİPLER ODASI BAŞKANI DR. FIRAT KARADENİZ SAÜ 1. DÖNEM ÖĞRENCİLERİ BEYAZ ÖNLÜK GİYME TÖRENİNDE
01.Ara.2022

Sakarya üniversitesi tıp fakültesi öğrencileri 2022-2023 döneminde beyaz önlük gitme töreni ile önlüklerini giydi. Törene SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza AL, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay İl Sağlık Md. Prof. Dr. Aziz Öğütlü Sakarya Tabip Odası Başkanı Dr. Fırat Karadeniz ve Sakarya Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri, Öğrenciler ve Velileri katıldı.

Sakarya Tabipler Odası Başkanı Dr. Fırat Karadeniz konuşmasında;

Tıp eğitimi, her yerde ve her zaman çok zordur. Tıp eğitimi, tıp fakültesinde başlamakta ve yaşam boyu devam etmektedir. Adanmışlık ve büyük bir emek gerektiren bir meslektir doktorluk. Mesleğinizin sizin hayatınızın önemli bir parçası olacağını unutmayınız. Sizler de bugün aynı gurur ve heyecanla bir ömür boyu devam edecek hekimlik yolculuğunuzun ilk adımı olan beyaz önlüklerinizi giyeceksiniz. Ülkemizin en büyük zenginliği, güvenç ve gurur kaynağı siz değerli gençlerimizsiniz. Bu bilinç ile gerek iş hayatınızda gerek çalışmalarınızda ülkenize, milletinize ve hedeflerinize bağlığınızı asla kaybetmeyiniz. Kendinizi, sahip olduğunuz değerlerin ve sorumlulukların farkında olarak en iyi şekilde yetiştirmek için çabalayınız. Hepinizin kendine özgü yetenekleri var. Potansiyelinizin ve yeteneklerinizin farkında olun. Hekimlik dışında mutlaka fark yaratacak hobiler ve parlamış yetenekleriniz olsun. Tıp eğitimi bir yönüyle usta- çırak ilişkisidir. Siz daima istekli olacaksınız ki hocalarınızın deneyim ve birikimlerinden en iyi şekilde yararlanabilesiniz. Beyaz önlüğü giydikten sonra güler yüzünüzü, tatlı dilinizi, merhametinizi de önlüklerinizle beraber takınınız. Beyaz önlüklerimiz kirleniyor hatta kendi kanımız ile de kirlenebiliyor ama önemli olan zihninizin, ruhunuzun ve yüreğinizin kirlenmemesidir. Hekimlik mesleğinin çok ciddi sorunları var hem etik hem mevzuat açısından. Meslek örgütlerimizin de sıkıntıları var. Bu sorunları hep birlikte ele el aşabiliriz bu yüzden sizlerden ricam meslek örgütlerinize sahip çıkarak üye olmanızdır. Gelişmiş demokratik hukuk devletlerinde bu olmazsa olmazdır.

Bu vesile ile gözlerinizdeki ışıltıyı görüyor ve sizleri tebrik ediyor aramıza hoşgeldiniz diyorum. Hepinize sonsuz başarılar diledi. 

Törenin açılış konuşmasını yapan SAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Karabay, öğrencilere meslek tavsiyeleri vererek hekimlik mesleğinin simgesi olan beyaz önlüğü giydirmenin gururunu yaşadıklarını belirtti. Beyaz önlüğün çok derin ve önemli bir anlamı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Karabay, beyaz önlüğün saflığı, temizliği ve dürüstlüğü simgelediğini aktardı. Prof. Dr. Karabay hekimliğe ilk adımlarını atan hekim adaylarına eğitim ve meslek hayatlarında başarılar diledi.